Yazıcılar yeni bir güvenlik açığı mı?

İnternette uluslararası korsanlık faaliyetlerinin gelişimiyle ağ güvenliği tüm şirketler için zorunlu hale gelmiştir. Şirketler altyapılarını ve verilerini korumak için büyük yatırımlar yapsa da hala ağlar hala düzenli olarak korunamamaktadır. ABD’de Princecaton, California ve Massachusetts Üniversiteleri güvenlik altına alınmamış yazıcılar üzerinden saldırıya uğramıştır. Saldırganlar bu yolla kampüste ırkçı bildiriler yazdırmışlardır. Bu saldırı öenmli bir veri kaybına neden olmasa da bir ofis cihazı üzerinden diğer cihaz ve sistemlere ulaşılabileceğini, var olan temel teknolojinin ne kadar zayıf olduğunu kanıtlamıştır. Aslında günümüzdeki tüm ağa bağlı yazıcılar, tıpkı bir iş istasyonu bilgisayarı veya sunucular gibi güvenlik altına alınmalıdır. Yeni aldığınız bir baskı cihazı size zararsız, tamamen güvenli gibi görüebilir ancak açık bırakılan yazıcılar bir saldırgana giriş kapısı olarak hizmet verebilir. Konu güvenlik olduğunda çoğu kimsenin aklına yazıcılar gelmez. Ancak, kuruluşunuzun ağ güvenliğini korumak için, işletme genelinde baskı altyapısı için politika ve prosedürler uygulanması önemlidir.

Belge güvenliği ve gizliliği

Güvenlik politikalarının bir diğer yüzüde belge güvenliği ve gizliliğinin korunmasıdır. Hassas bilgiler içeren belgelerin yanlızca ilgili kişiler tarafından kullanılması, yetkisiz kişilerin erişiminin engellenmesi önemlidir. bir yazıcının kenarında birikmiş belge yığınlarıyla hepimiz karşılaşmışızdır. Bu yüzden kapsamlı bir güvenlik politikası baskı gizliliğini sağlamak için önlemler içermelidir. Çalışanların belge oluşturmadan önce yetkilendirme yapılmasını sağlayan teknolojilerin entegresi, belge dolaşımı (pull-printing) belge yığınlarını ortadan kaldırarak, her bir belgenin yanlızca sahibi veya erişimine izin verilenler tarafından görülebilmesini sağlar. Bu entegrasyonun önemi finans ve sağlık sektörlerinde daha da öne çıkar.

ElektroserBaskı Çözümleri, Yazdırma Yönetimi, Kopya Başı maliyet Sistemi
ElektroserBaskı Çözümleri, Yazdırma Yönetimi, Kopya Başı maliyet Sistemi

Güvenli Yazdırma Politikası için En İyi Uygulamalar

Yeni yazıcılar genellikle basit ağ bağlantısı kurulumu amacıyla varsayılan açık bir tak ve çalıştır konfigürasyona sahiptir. Ancak bu durum kapalı olmasını isteyebilceğiniz bazı portları açık bırakarak güvenlik riski oluşturabilir.Aşağıdaki adımlar daha güvenli bir baskı ortamı oluşturmanıza yardımcı olabilir.
Tüm cihazları kilitleyin
Cihazların varsayılan olarak ayarlanmış şifrelerini değiştirin. Eğer mümkünse cihaz dahili güvenlik duvarını aktif edin. Erişim kontrol listesi ve aynı zamanda bir firmware güncelleme zamanlaması oluşturun. Cihaz yazılımlarını güncel tutun. Üreticiler firmware güncellemeleri yayınladıklarında bu güncellemeler büyük ihtimalle güvenlik yamalarıda içeriyor olacaktır. Bu güncellemeler, sunucularınızın güvenliği için yaptığınız ya da bilgisayarlarınız da çalışan güvenlik programlarının güncellemesi kadar önemlidir. Bazı cihaz arızaları teknikerler tarafından cihazı fabrika ayarlarına döndürerek giderilmektedir. Böyle bir durumda cihazınızın firmware ve diğer yazılımlarını güncellemeyi unutmayın.
2. Konuyla ilgili makaleleden ve tavsiyelerden haberdar olun
Bilindiği üzere güvenlik platformları sürekli yenileniyor ve yazıcılar bu platformun dışında tutulamaz. HIPAA, PCI, NIST ve OWASP gibi güvenlik kuruluşlarının en son standartlar ve tehditler hakkındaki mevcut kaynakları ve eğitim materyalleri hakkında bilgi edinin .
Cihalarınızın global olarak görünürlüklerini test edin
Shodan Arama Motoru gibi araçları kullanarak cihazlarınızın global olarak görünüp görünmediğini test edebilirsiniz. Bu araçlar hackerların yöntemini kullanarak kendi ağınızı test etmenizi sağlar ve elde ettiğiniz sonuçlara göre tedbir alabilirsiniz.

Güvenli Belge Doloşımı Teknolojisini (Pull-Printing) kurun
Bu kritik güvenlik katmanı belge gizliliğini korur ve işletme genelinde baskı faaliyetinin ilgili tüm ayrıntılarını takip ederek bir denetim oluşturma olanağı tanır. Bu güvenli yazdırma iş akışı, çalışanlar için uygulanması zor bir değişiklik sunuyorsa, geçişi başarılı hale getirmek için temel değişim yöntemlerini kullanabilir. Etkiler ve faydalar daha iyi anlaşıldıkça plana uyma eğilimi artacaktır. Tüm ağ cihazları için sağlam bir güvenlik politikası sürdürmek önemlidir. Güvenlik politikanız yazdırma yönetimi ve cihaz güvenliği standartlarını da barındırdığında ağ ve bilgi güvenliğinizin kontrolü kolaylaşacaktır.